foto-teoman-madra2

Beral Madra/Çanakkale Bienali

Vaka

Bu sene 24 Eylül-6 Kasım arasında düzenlenmesi planlanan 5. Uluslararası Çanakkale Bienali iptal edildi. 5 yıldır Çanakkale Bienali’nin genel sanat yönetmenliğini yürüten sanat eleştirmeni ve kuratör Beral Madra, AKP Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan’ın kendisini hedef göstermesi sonucunda görevinden istifa etti.

HEDEF GÖSTERDİ

Bülent Turan yaptığı yazılı açıklamada Çanakkale Belediyesinin bianele destek olmaması gerektiğini belirtirken, “Şehrimizdeki bienalin genel sanat yönetmenliği, CHP’den çok HDP savunuculuğuyla bilinen, darbe destekçisi Beral Madra’ya yaptırılmak isteniyor. Bütün toplumu kucaklayan, herkes tarafından kabul görmüş onlarca onurlu sanatçı varken Beral Madra isminde ısrar edilmesinin anlamı nedir? Belediyeyi bu faaliyete destek olmamaya davet ediyoruz. En azından belediye, Beral Madra’nın isminin listeden çıkarılması şartını öne sürebilir. Darbe kafalılar sanatçı olsa ne olur, olmasa ne olur?” dedi.

BERAL MADRA’NIN AÇIKLAMASI

Madra yaptığı basın duyurusunda, Bülent Turan için “Her türlü ahlâki/insanı sorumluluk dışlanarak, özgür ifade ve eleştiri hakkının yok sayılarak iftira, itham ve ihbar niteliğinde çarpıtılmış bilgilere yer verdiğini” söyledi ve Turan’ın tavrı ile sosyal medyadaki şahsına yönelik yapılan saldırgan yorumları kınadı.

“YAŞANANLARDAN ÜZÜNTÜ DUYUYORUZ”

Çanakkale Bienali İnisiyatifi internet sitesinden yaptığı açıklamada, “Bölgemizin son yıllarda yaşadığı savaş ve çatışma ortamı, ülkemizin son dönemde başından geçen elim ve vahim olaylar, herkes gibi bizleri de derinden sarsmış ve üzmüştür. Ülkemizin içinde bulunduğu bu ortamda, sanatın evrensel diliyle, uluslararası saygınlıkta bir etkinliği Çanakkale’de gerçekleştirmek, kentimizin barış kültürünü ve hoşgörüyü içselleştirmiş sosyal dokusunu görünür kılmak önemli bir sorumluluktu. Bu sorumlulukla, partner, bileşen ve destekçilerimizin de katkılarıyla çalışmalarımızı bu güne kadar öz veriyle sürdürdük.

Gelinen noktada, Çanakkale Bienali’nin açılışına üç haftadan az bir süre kala, odağında sanatın olmadığı bir gündem etrafındaki gelişmelerden büyük üzüntü duyuyoruz. 3. Çanakkale Bienali’nden bu yana genel sanat yönetmenliği ve eş küratörlük görevini yürütmekte olan Beral Madra, oluşan bu gündem nedeniyle görevinden kendi isteğiyle ayrılmıştır.

Çanakkale Bienali İnisiyatifi olarak, 10 yılı aşkın süredir yüzlerce insanın emeğiyle oluşturulan Çanakkale Bienali’ni ve kentimizin kadim değerlerini en saygın şekilde temsil edecek sanatsal çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Fakat içinde sanatın olmadığı gelişmelerin sanatın kendi pratiklerinin önüne geçtiği bu koşullarda, günün gerçekliğinin herkesi kırılganlaştıran atmosferinin de etkisiyle coşkumuzu ve motivasyonumuzu yitirmiş bulunuyoruz. Bu nedenle 24 Eylül tarihinde açılması planlanan 5. Uluslararası Çanakkale Bienali’ni iptal ettiğimizi kamuoyuna üzülerek duyururuz” dedi.

BİENAL ALAN KURDİ’YE İTHAF EDİLDİ

Bu yıl , 42 uluslararası sanatçının üretimleriyle “göç” olgusuna odaklanan Çanakkale Bienali, Aylan Kurdi’nin cansız bedeninin sahilimize vurduğu günün birinci yıl dönümünde, gerçekleşemeyen 5. Çanakkale Bienali’ni vatansız kalmış tüm insanlara ithaf etti.

Kaynak: “Çanakkale Bienali iptal edildi”, Kültür Sanat, BirGün, 5 Eylül 2016

“Beral Madra: Çanakkale Bienali’nin iptal edilmesi kaygı verici”, İleriHaber, 5 Eylül 2016

Ekler

Çanakkale Bienali’nin Açıklaması, 5 Eylül 2016

Beral Madra’nın Basın Duyurusu, 5 Eylül 2016

Medya

“Çanakkale Bienali iptal”, Milliyet, 6 Eylül 2016

“Turan: ‘Şehrimiz bu kimlikle anılmamalı’”, Çanakkale Haber, 3 Eylül 2016