Uncategorized
"Sosyal Linç Yaşıyorum"

“Sosyal Linç Yaşıyorum”

Van Toplum Gönüllüleri Vakfı tarafından düzenlenen söyleşide sanatçı Şevval Sam'ın, "başörtüsü benim için teksitil malzemesi" yönünde açıklama yapmasının ardından Sam’a eleştirilerin yağması, sanatçının Düzce ve Kocaeli'ndeki konserlerinin iptal edilmesine neden oldu.
"Sanata Ucube Diyen Anlayış Ressamları Yargılıyor"

“Sanata Ucube Diyen Anlayış Ressamları Yargılıyor”

Savcılık, 9 Nisan 2011 tarihinde Eskişehir, Tepebaşı Belediyesi sergi salonunda açılan Ucube-Ebucu adlı serginin ressamları Menekşe Samancı, Özlem Alp ve sergiyi organize edenler hakkında 'dinî değerlere hakaret' suçundan soruşturma başlattı. Karma sergi, Mehmet Aksoy'un İnsanlık Anıtı heykeli üzerinden gelişen gündeme karşı duruş sergilemek ve destek olmak amacıyla organize edilmişti.
"Bu Performanstaki 'Sevişme', Sanatsal Bir Eylemdir"

“Bu Performanstaki ‘Sevişme’, Sanatsal Bir Eylemdir”

Şükran Moral, Casa Dell Art Galeri’de bir kadınla seviştiği “Amemus” adlı performanstan sonra gelen tehditler ve medyanın sanatçıyı ve galeriyi hedef göstermesi sonucunda performansın fotoğraflarından ve video çalışmasından oluşması planlanan sergiyi güvenlik nedeniyle iptal etti ve ülkeyi terketmek zorunda kaldı.
"Kültür Bakanlığı’ndan Sansür"

“Kültür Bakanlığı’ndan Sansür”

Kültür ve Turizm Bakanlığı, 2008 yılında Türkiye’nin konuk olduğu İsviçre'de gerçekleşen ‘Culturescapes-Türkei’ festivali programında yer alan Hüseyin Karabey’in ‘Gitmek’ filminin programdan çıkartılmasını talep etti.