Güncel
"Ferhat Tunç'a İki Yıl Hapis"

“Ferhat Tunç’a İki Yıl Hapis”

Sanatçı Ferhat Tunç, geçen yıl 1 Mayıs kutlamalarında, "Hepinizi Deniz Gezmiş'lerin, Mahir Çayan'ların, İbrahim Kaypakkaya'ların devrimci ruhuyla selamlıyorum" dediği için iki yıl hapisle cezalandırıldı.
“Kaymakamdan Talimat Var; Film Yasak”

“Kaymakamdan Talimat Var; Film Yasak”

İstanbul'un bir çok mahalleside, Beyoğlu'nda sinamalarda ve Taksim'in göbeğinde Gezi Parkında sorunsuz bir şekilde gösterimi yapılabilen, herhangi bir engellemeyle karşılaşmayan EKÜMENOPOLİS, küçücük ENEZ'de olay oldu ve gösterimi yapılamadı..
"Sosyal Linç Yaşıyorum"

“Sosyal Linç Yaşıyorum”

Van Toplum Gönüllüleri Vakfı tarafından düzenlenen söyleşide sanatçı Şevval Sam'ın, "başörtüsü benim için teksitil malzemesi" yönünde açıklama yapmasının ardından Sam’a eleştirilerin yağması, sanatçının Düzce ve Kocaeli'ndeki konserlerinin iptal edilmesine neden oldu.
“Müze İçinde Bir Müze”

“Müze İçinde Bir Müze”

Nisan 2012'de Proje 4L Elgiz Çağdaş Sanat Müzesi’nde küratörlüğü Fırat Arapoğlu tarafından yürütülen “Müze İçinde Bir Müze” adlı serginin hazırlık ve açılış sürecinde sanatçılar ve müze yönetimi arasında yaşanan olaylar sonrasında sanatçı Elif Öner'e açılan dava devam ediyor.
"Sanata Ucube Diyen Anlayış Ressamları Yargılıyor"

“Sanata Ucube Diyen Anlayış Ressamları Yargılıyor”

Savcılık, 9 Nisan 2011 tarihinde Eskişehir, Tepebaşı Belediyesi sergi salonunda açılan Ucube-Ebucu adlı serginin ressamları Menekşe Samancı, Özlem Alp ve sergiyi organize edenler hakkında 'dinî değerlere hakaret' suçundan soruşturma başlattı. Karma sergi, Mehmet Aksoy'un İnsanlık Anıtı heykeli üzerinden gelişen gündeme karşı duruş sergilemek ve destek olmak amacıyla organize edilmişti.
"Muhafazakârın Sanat Manifestosu"

“Muhafazakârın Sanat Manifestosu”

Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen’in yaptığı “muhafazakâr estetik ve sanat normlarının oluşturulması gerektiği” açıklamasının ardından, 10 Nisan 2012'de İskender Pala'nın Zaman Gazetesi'nde “Muhafazakarın sanat manifestosu” başlıklı yazısı yayınlandı. Konu etrafında tartışmalar sürüyor.
"Tartışmaya ‘Açık’ Filmler"

“Tartışmaya ‘Açık’ Filmler”

Star Gazetesi yazarı İhsan Kabil’in 21 Şubat 2012’de Bağımsız Film Festivali !f’in programında yer alan filmlerin içeriğini eleştirdiği ‘Tartışmaya açık filmler’ başlıklı yazısına karşılık, Uğur Vardan’ın 27 Şubat 2012’de Radikal Gazetesi’nde yazdığı yazı, köşe yazarları ve haberciler arasında tartışma başlattı.
"Nedim Saban: Bilgi Kirliliği ve Reklam İddiasından Rahatsızım"

“Nedim Saban: Bilgi Kirliliği ve Reklam İddiasından Rahatsızım”

Erzurum Belediyesi, Nedim Saban’ın kurucusu olduğu Tiyatrokare’nin Emile Ajar’ın aynı adlı romanından uyarladığı “Onca Yoksulluk Varken” adlı oyununun şehirde sahnelenmesine izin vermedi. Saban, oyuna salon verilmeme nedeni olarak dekordaki “Kahrolsun Faşizm” yazısını gösterdi: “Sonunda bu da oldu, bir oyun dekoru nedeniyle baskı gördü. Yani dekor sansürlendi! Halen Anadolu’da oyunculardan sabıka kaydı soran bir düzen var....
"Tiyatrocu İsmail Yıldız Tutuklandı"

“Tiyatrocu İsmail Yıldız Tutuklandı”

20 Aralık 2011'de 8 ilde eş zamanlı gerçekleştirilen KCK Operasyonlarında göz altına alınan İsmail Yıldız, 24 Aralık 2011'de İstanbul Nöbetçi 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği kararla “örgüt üyesi olmak” gerekçesiyle tutuklandı.
"'Kayıp Mezar'ı Önce Savcı Gördü"

“‘Kayıp Mezar’ı Önce Savcı Gördü”

KCK Operasyonları kapsamında 13 Şubat 2012'de gözaltına alınan yönetmen Mizgin Müjde Arslan, emniyette yapılan sorgunun ardından serbest bırakıldı.
"İBB Şehir Tiyatroları'nda Neler Oluyor?"

“İBB Şehir Tiyatroları’nda Neler Oluyor?”

İ.B.B. Meclis komisyonunun Şehir Tiyatroları yönetmeliğinde yaptığı değişiklikler sanatçılar tarafından protesto ediliyor. Şehir Tiyatroları'nın "Rosenbergler Ölmemeli" oyununu programdan kaldırdığını açıklaması, "Günlük Müstehcen Sırlar" adlı oyunun "+16 yaş" ibaresi nedeniyle "müstehcenlik" tartışmalarına hedef olması, "Otobüs" adlı oyununsa "erotizm rüzgarları"nın estiği oyun olarak tanımlanmasıyla başlayan süreç 'muhafazakar sanat' tartışmalarıyla birleşiyor.
"Grup Yorum’un Afişi ‘Görsel Kirlilik’e Takıldı"

“Grup Yorum’un Afişi ‘Görsel Kirlilik’e Takıldı”

Biletix'in birkaç hafta önce "terör örgütüne yardım ettiği" gerekçesiyle Grup Yorum'un bilet satışlarını durdurmasıyla ilgili çıkan tartışmaların ardından, 26 Şubat'ta İzmit'te gerçekleştirilecek olan konserin afişlerini asma talebi, görsel kirlilik yarattığı gerekçesiyle İzmit Belediyesi tarafından reddedildi. Grup Yorum'un 13 Mayıs 2012'de, Hatay'da vereceği Suriye halkıyla dayanışma konseri öncesi engellemeler sürüyor.