Canan Şenol, Nihayet İçimdesin

Vaka

Türkiye’de bir ilk daha gerçekleşti. Bir sanat yapıtı, resmi olarak çevreye zararlı bulundu ve ortadan kaldırıldı

İstanbul Yeni Sanat Müzesi kapsamında gerçekleştirilen Tabela sergileri iptal edildi. Gerekçe tabelanın çevreye zararlı bulunmasıydı. Tabeladan oluşan sanat yapıtının ilk yaratıcısı Canan Şenol, ikinci yaratıcı ise Vahit Tuna’ydı. Canan Şenol, eşinin internet cafesinin üstündeki sokağa bakan koca bir tabelaya “Nihayet İçimdesin” diye yazmış, bu da Mühürdar Caddesi, Caferağa mahallesi sakinlerini şaşırtmıştı. Mahalle sakinleri ve sokaktan gelip geçenler, Canan Şenol’un yapıtında cinsel çağrışım olduğunu düşündüler. Oysa ki Canan Şenol o günlerde hamileydi ve çok istediği çocuğunu artık taşıyor olmanın mutluluğunu, her zaman yaptığı gibi “kişisel olan politikadan yola çıkıp sokağa taşımıştı.

Tabelaya Bakan Balkona Da Bakar

Canan’dan sonra tabelaya bu sefer Vahit Tuna “Eve Gelirken Ekmek Almayı Unutma” diye yazdı. Ancak bu Gülen Altuğ için bardağı taşıran son damlaydı. Tabela, Gülen Altuğ’un oturduğu evin balkonunun tam altında asılıydı. Altuğ, tabelaya bakanlar yüzünden artık balkonda oturamaz olmuş, tabeladaki yazının değişmesi için Çevre Müdürlüğü’ne başvurmuştu bile.
Dilekçe dikkate alındı. Çevre Müdürü Mustafa Açıkel, tabeladaki yazının değiştirilmesi için gerekenin yapılması konusunda Canan Şenol’u ve eşi Kamil Şenol’u uyardı. Konuyla ilgili Gülen Ertuğ şunları söyledi:

Sokağa Yeniden Açılma

“Reklam oluyoruz tabela yüzünden. Sanat tarafını göremiyorum. Sadece komik. Yazının abukluğu ortada. Eve ekmek mekmek al, yok içimdesin, dışımdasın. Bence bu sanat değil. Burası benim evim, özel alanım. Tabelaya bakanlar aynı zamanda benim evime de bakıyorlar. Huzurumuz kaçtı. Çok rahatsız edici. Onlar nasıl özel şeyler yazıyorlarsa ben de özel mekânımda rahat edemiyorum” dedi. Tabelanın asılı olduğu internet cafenin sahibi Canan Şenol’un eşi Kamil Şenol ise Gülen Ertuğ’un rahatsızlığı ile ilgili şu açıklamayı yaptı:
“Bu tabelanın kişilerin nezdinde sanat olup olmadığı tartışılır. Bunu anlıyorum. Ama bizim açımızdan durum farklı. 80’den sonra sokak, iktidarın denetimi altında, bu tabela / yapıt da denetime karşı kendi içinden bulunmuş pratik bir çözüm. Sokağa yeniden açılma, özel mülkiyet üzerinden benim internet cafem üzerinden yapılıyor. Tıpkı “1 Dakika Karanlık” eyleminde olduğu gibi. O eylemde de tıpkı tabelada olduğu gibi insanlar evlerinden eylemi gerçekleştirmişlerdi.”
Mahalle sakinleri konuyla ilgili hiçbir sıkıntı yaşamadıklarını ifade ettiler. Hatta mahallenin çocukları bu tabeladaki yazılarla çok eğlendiklerini, “Kamil Abilerinin tabela kalktıktan sonra eve giderken ekmek almayı unutacağını” söylediler.
Tabeladaki yazı kaldırıldı. Böylece ilk defa, bir sanat yapıtı, resmi olarak çevreye, Çevre Müdürlüğü tarafından zararlı bulundu ve ortadan kaldırıldı.

Kaynak: Ayşegül Sönmez, Milliyet, 09 Haziran 2000

 

Medya 

“Canan Şenol ile İbretnüma üzerine…”, Pınar Gümüş, Feminisite, 26 Aralık 2009

“Bir Kez Daha Düşünmek: Çağdaş Sanat İçin Bir Polemik”, Kamil Şenol, Paralax, Mart 2001