Vaka

Kentsel dönüşüm gerçekliğini anlatan birçok ödül sahibi “Ekümenopolis” belgeselinin Enez’deki gösterimi kaymakamlıktan daha önce izin alınmasına rağmen son anda Kaymakam’ın “sözlü talimatıyla” engellendi.

Edirne’ye bağlı Enez ilçesinde kentsel dönüşümü anlatan “Ekümenopolis” belgeselinin gösterimi son anda Kaymakam tarafından engellendi.

İmre Azem‘in yönetmenliğini yaptığı ulusal ve uluslararası alanda birçok ödül alan “Ekümenopolis” belgeseli, kentsel dönüşümün kentin hem siluetini hem de sosyal dokusunu yok eden boyutlarını sorguluyor.

Kaymakam: Enez Yazın Çok Kalabalık

bianet’e Kaymakamlık’ın basın bürosu aracılığı ile açıklama yapan Enez Kaymakamı Fatih Baysal, Enez’in yaz aylarında çok kalabalık olduğunu ve bu yüzden yer sorunu nedeniyle izin vermedikleri belirterek yeniden müracat yapılırsa değerlendirebileceklerini söyledi.

Yönetmen İmre Azem, “Kaymakamlıktan bir açıklama bekliyorum. Ancak filmi en kısa zamanda Enez’de göstereceğiz; çünkü halk film ‘yasaklandığı’ için daha da çok merak etti. Başka mahallelerde de filmin gösterimlerine hız vereceğiz” dedi.

Kent Hareketleri, uzun süredir kentsel dönüşümün getirdiği mağduriyetlere dikkat çekmek ve mahalleleri bilgilendirmek için belgeselin ücretsiz gösterimlerini düzenliyor. İstanbul, Ankara’dan sonra kentsel dönüşüm yapılması düşünülen merkezlerden biri olan Enez’de de gösterilmek istendi.

Kaymakamlık Filmi İzledi, İzin verdi

Enez ilçesinde bir çay bahçesinde belgeselin gösterilmesi için kaymakamlıktan 15 gün öncesinde izin alındı. Filmi izleyen Kaymakamlık “tamam” dedi.

Filmin gösterileceği çay bahçesinin sahibi kararını değiştirince gösterimden beş gün önce filmin bir evin bahçesinde gösterilmesi için yeniden kaymakamlıktan izin alındı. Gösterimden bir gün önce Emniyet de filmi izlemek istediğini söyledi. Emniyetten yetkililer, “Filmde bir sorun yok, çok güzel; biz sadece güvenliği sağlamak için orada olacağız” dedi.

Filmin gösterileceği gün Belediye Enez’de filmin anonsunu yaptı, araçlar tahsis edildi; ancak gösterime beş saat kala düzenleyicilere sözlü olarak “trafiği aksatacağı” gerekçesiyle gösterime izin verilmeyeceği bildirildi.

“Halkın Kentsel Dönüşümü Görmesini İstemediler”

bianet’e konuşan Kent Hareketleri’nden Ömer Kiriş Kaymakamlık Özel Kalem Müdürü ile görüştüklerini, trafik düzenlemesini Belediye’nin yaptığını ve bu gerekçenin geçersiz olduğunu aktardıklarını ancak kendilerine sadece “Kaymakam beyin kararıyla iptal edildi” dendiğini aktardı.

Kiriş, 15 gün önceden Kaymakam yetkililerinin de izlediği ve gösterimine izin verdiği bir filmin kendilerine yazılı hiçbir tebligat yapılmadan son anda iptal edilmesinin “yukarıdan bir talimat alındığı”nı gösterdiğini söyledi.

“Özellikle Samsun’daki selde TOKİ evlerinde yaşananlar, kamuoyunda kentsel dönüşüm ve TOKİ aleyhine bir endişe ve güvensizlik yarattı. Bu belgeselin de bilimsel olmayan kentsel dönüşüm projelerine karşı halkın kafasında soru işareti yaratmasından korktular.”

Ekümenopolis Birçok Ödül Aldı

İmre Azem’in ilk uzun metrajlı filmi Ekümenopolis’in dağıtımı ProjemeFon.com adlı internet sitesi üzerinden düzenlenen kampanya ile yapıldı.

Türkiye ve Almanya ortak yapımı “Ekümenopolis”; 4. DOCUMENTARIST İstanbul Belgesel Günleri’nden “Yeni Yetenek Ödülü”, 44. SİYAD Ödülleri’nden “En İyi Belgesel Ödülü” ve İstanbul Mimarlar Odası Mimarlık ve Kent Filmleri Festivali’nden “En İyi Belgesel Ödülü”nü aldı. 2011 Saraybosna Film Festivali’nde ise “İnsan Hakları Ödülü”nü alan film, yurtdışında birçok festivalde gösterildi. (NV)

Kaynak: Nilay Vardar, 17 Temmuz 2012


Ekler

Ekümenopolis- Fragman

İmre Amez’in Enez Kaymakamlığına Mektubu

Enez Kaymakamlığı’na Bilgi Edinme Kanunu çerçevesinde 17.7.2012’de gönderilen e-posta  :
Başvuru numarası : 72660

14 Temmuz 2012 Cumartesi akşamı Enez’de yapılması planlanan Ekümenopolis film gösterisi ile ilgili olarak önceden gerekli yazılı izin alındığı halde, gösterime birkaç saat kala, sözlü olarak filmin gösterimini iptal etmenizin nedenini öğrenmek istiyorum.

Bu film gösterimi için haftalar öncesinden hazırlıklar yapılmış, başvurular yapılmış, Cumartesi günü İstanbul’dan 7 kişilik bir ekip yola çıkmış, fakat son saatlerde zatıalinizin sözlü iptal talimatı öğrenilmiştir. 7 kişinin İstanbul-Enez-İstanbul yol masrafları da bu durumda boşu boşuna yapılmış olmaktadır. Bu kişilerin kendi mesai saatlerinden fedakarlık etmiş olmaları da cabasıdır. Bu zararların bir kısmını karşılamayı düşünüyor musunuz?

Filmi izlemiş olduğunuzu tahmin ederek konusunu tekrarlamayacağım, fakat bir hatırlatma yapmama izin vermenizi rica ediyorum : Ekümenopolis filmi, haftalar boyunca İstanbul ve Ankara sinemalarında oynamış ve çok beğenilmiş,  talep edilmesi üzerine, İstanbul’un çeşitli mahallelerinde özel gösterimler yapılmış, ayrıca Taksim alanı Gezi parkında da bir gösterim yapılmıştır. Hiçbir sakıncalı yönü olmayan bir filmi yasaklama gerekçenizi lütfedip 15 gün içinde paylaşırsanız sevinirim.

 

Medya

“Enez’de belgesel yasağı”, Filiz Göktaş, 19 Temmuz 2012

“Ekümenopolis Enez’de Kaymakam’a takıldı”, Focushaber.com, 18 Temmuz 2012 

“Film gösterimine son anda yasak”, Antenna, 18 Temmuz 2012