Sanatçı Ferhat Tunç, 1 Mayıs 2011′de Dersim’deki  kutlamalarda   konuşmada “Hepinizi Deniz Gezmiş’lerin, Mahir Çayan’ların, İbrahim Kaypakkaya’ların devrimci ruhuyla selamlıyorum” dediği için örgüt propagandası yaptığı iddiasıyla iki yıl hapis cezasına çarptırıldı.

 

 

 

Vaka 

Malatya Özel Yetkili 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın ikinci duruşmasına tutuksuz yargılanan Ferhat Tunç ve avukatı Ercan Kanar birlikte katıldı.

Tunç, Bianet’e yaptığı açıklamada böyle bir karar beklemediklerini belirterek kararın siyasi olduğunu söyledi.

Tunç’un avukatı Ercan Kanar ise konuşmada İbrahim Kaypakkaya adı geçtiği için Tunç’un Maoist Komünist Parti’nin (MKP) propagandasını yaptığının iddia edildiğini ve bu nedenle cezalandırıldığını söyledi.

Tunç: Demokrasi ve Özgürlükler Adına Kaygı Verici

Ferhat Tunç, sözlerinin ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini belirterek, kararın siyasi olduğunu söyledi.

Özel Yetkili Mahkemelerin (ÖYM) statüsünün tartışmalı olduğu bir süreçte böyle bir kararın çıkmasının Türkiye’de demokrasi ve özgürlükler adına kaygı verici bir durum olduğuna dikkat çeken Tunç, sözlerin şöyle devam etti:

“Geçen yıl 1 Mayıs’ta bağımsız milletvekili olarak Dersim’deki kutlamalara davetliydim ve orada yaptığım konuşmada ‘Hepinizi Deniz Gezmiş’lerin, Mahir Çayan’ların, İbrahim Kaypakkaya’ların devrimci ruhuyla selamlıyorum.’ dediğim için yargılandım.”

“Buradan yola çıkarak benim örgüt üyesi olmamakla birlikte Maoist Komünist Parti propagandası yaptığım iddia edildi.”

Kanar: Özgürlükler ÖYM’ler Yoluyla Saldırı Altında

Avukat Ercan Kanar ise bu kararla evrensel hukuk ilkelerinin katledildiğini söyledi. Düşünce ve ifade özgürlüğünün ÖYM’ler yoluyla ne kadar büyük bir tertip ve saldırı altında olduğunu bir kere daha gördüğümüzü vurgulayan Kanar, “Bu karar göstermektedir ki, Türkiye adeta 1990′lı yılların olağanüstü hal dönemini, 1980′li yılların sıkıyönetim dönemini yeniden yaşamaktadır” dedi.

Kanar, kararı temyize götüreceklerini belirtirken Yargıtay’ın da onaylaması durumunda AİHM’e gideceklerini ve AİHM’in sadece Kaypakkaya adı geçti diye verilen bu karar karşısında önceki olaylarda olduğu gibi Türkiye’yi mahkum edeceğinden emin olduklarını dile getirdi. (EKN)

Kaynak: “Ferhat Tunç’a İki Yıl Hapis”, Ekin Karaca, 27 Haziran 2012

Medya

“Sanatçı Ferhat Tunç’a 15 yıl hapis istemi”, Habertürk, 26 Temmuz 2010

“Ferhat Tunç’a İmza Kamyanyalı Destek”, Haberler.com, 7 Temmuz 2012  

“Ferhat Tunç’a 2 yıl hapis cezası”, Ntvmsnbc, 28 Haziran 2012

“Ferhat Tunç’a 2 yıl hapis cezası”,Cnntürk, 27 Haziran 2012

“Ferhat Tunç’a 2 yıl hapis cezası”, Sabah, 27 Haziran 2012

“TKP: Türküler hapis cezalarıyla susturulamaz!”, Habersol.org, 29 Ocak 2011 

“Ferhat Tunç’a 15 yıl hapis istemi”, Ntvmsnbc, 20 Mayıs 2010

“Sanatçı Ferhat Tunç hapis cezası kıskacında”, Savaşkarşıtları.org,  22 Aralık 2003