"Son Şnitzel'e Sansür"

“Son Şnitzel’e Sansür”

Son Şnitzel isimli kısa filmin yönetmenleri “Kayıt Tescil Belgesi” için bazı sahnelerin çıkartılmasının istendiğini ama bunu yapmayacaklarını, dolayısıyla filmin !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nde gösterilemeyeceğini duyurdu.
"Tereddüt' Filmine Sansür"

“Tereddüt’ Filmine Sansür”

Festivallerden ödüllerle dönen, Yeşim Ustaoğlu imzalı 'Tereddüt' filmine uygulanan sansür tepkilere neden oldu. Sansür kararını sosyal medya hesabında açıklayan oyuncu Funda Eryiğit, "Tereddüt filmi sinemalarda, ne yazık ki çektiğimiz haliyle değil, sansürlü haliyle izleyebileceksiniz” dedi.
Son Vakalar
"Berlin Film Festivali'nde Sansüre ve Baskıya Karşı Dayanışma Çağrısı"

“Berlin Film Festivali’nde Sansüre ve Baskıya Karşı Dayanışma Çağrısı”

67. Berlin Film Festivali'nde (Berlinale) biraraya gelen Türkiyeli sinemacılar, Türkiye’de süren OHAL uygulamalarına ve hak ihlallerine karşı dayanışma çağrısı yaptı.

“Kürtçe Tiyatro OHAL Kıskacında”

Türkiye’nin en köklü Kürtçe tiyatro grupları OHAL uygulamalarıyla kapatıldı. Kayyum atanan DBP’li belediyelere bağlı tiyatrolarda yaşananları Diyarbakır, Batman ve Hakkari’den tiyatrocular; Olağanüstü Hal KHK’larıyla kapatılan derneklere bağlı özel tiyatroları da Mezopotamya Kültür Merkezi ve Seyri Mesel’den oyuncular anlattı. Bu yazı ELİF İNCE ve SİYAH BANT tarafından IFEX için hazırlanmıştır. Yazının orjinali 5 Ocak 2017 tarihinde...

“OHAL’de Edebiyat ve Sanat: Barışa Dokunan Yanar”

Kürt ve Kürtlerin hak taleplerine dair söz söyleyen, iş üreten yazar ve sanatçıların üzerindeki baskılar OHAL uygulamalarıyla şiddetlendi. MEB’e bağlı okullarda öğretmenlik de yapan edebiyatçı ve sanatçılar, OHAL sürecinde yaşadıklarını anlattı. Bu yazı ELİF İNCE ve SİYAH BANT tarafından IFEX için hazırlanmıştır. Yazının orijinali 13 Aralık 2016 tarihinde yayınlandı. “Türkiye’de, ‘Kürtçe yazarın’ bir adı yok....
"Ahmet Güneştekin'in 'Konstantiniyye'si Kaldırıldı"

“Ahmet Güneştekin’in ‘Konstantiniyye’si Kaldırıldı”

Sanatçı Ahmet Güneştekin’in geçen yıl Venedik Bienali’nde sergilenen eseri Kostantiniyye, Ataköy’deki alışveriş merkezinin önüne konulmasından sonra tepkiler üzerine brandayla kapatıldı, ardından da kaldırıldı.
"Sinemada Sansürün Türlü Türlü Halleri"

“Sinemada Sansürün Türlü Türlü Halleri”

Sinemada Sansürün Türlü Türlü Halleri
"Fazıl Say Konserine Satırlı Saldırı"

“Fazıl Say Konserine Satırlı Saldırı”

İzmir Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi'nde Sanatçı Fazıl Say'ın konserine satırlı saldırı düzenlendi. Saldırıyı gerçekleştiren uyuşturucudan sabıkalı Ekrem Y. polisteki sorgusunun ardından serbest bırakıldı.
"TÜYAP Sanat Fuarı'nda Polis Sansürü"

“TÜYAP Sanat Fuarı’nda Polis Sansürü”

TÜYAP sanat fuarında, BirGün yazarı Rahmi Öğdül‘ün küratörlüğünü yapmış olduğu “Sizi Çok Formsuz Gördüm” sergisinde gösterilmekte olan bir resme polis müdahalesi sonucunda sansür uygulandı. Sansüre tepki gösteren sanatçı, bunun üzerine tüm eserlerini sergiden çekti.
"Seyr-i Mesel Tiyatrosuna OHAL Mührü"

“Seyr-i Mesel Tiyatrosuna OHAL Mührü”

İçişleri Bakanlığı, Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında 39 ilde 370 derneğin faaliyetini durdurulduğunu duyurdu. Kürtçe oyun sergileyen Seyr-i Mesel Tiyatrosu da bu kapsamda kapatıldı.
"Contemporary İstanbul'a '2. Abdülhamit' Saldırısı"

“Contemporary İstanbul’a ’2. Abdülhamit’ Saldırısı”

Bu yıl 11'incisi düzenlenen Contemporary İstanbul adlı çağdaş sanat fuarında ressam Ali Elmacı’nın Osmanlı padişahı 2. Abdülhamid’in yüzünü kadın bedeni formundaki bir heykele resmetmesine bir grup tepki göstererek saldırdı.
"Almanya 'Ağıt' Konserini İptal Etti"

“Almanya ‘Ağıt’ Konserini İptal Etti”

İstanbul'daki Alman Başkonsolosluğu'nda 13 Kasım'da yapılması planlanan konseri Almanya iptal etti.
"Kayyumlardan Tiyatrolara Müdahale"

“Kayyumlardan Tiyatrolara Müdahale”

Batman Belediyesi’ne bağlı Batman Şehir Tiyatrosu Müdürlüğü, belediyeye atanan kayyum Şevket Ertuğ Aksoy tarafından kapatılarak Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’ne bağlandı. Batman Şehir Tiyatrosu Müdürlüğü’nün kapatıldığını tiyatronun müdürü Ahmet Bülent Tekik 30 Eylül'de Twitter hesabından: "Müdürlüğünü yürüttüğüm Batman Belediyesi Şehir Tiyatrosu bugün itibariyle kapatıldı." şeklinde duyurdu. Ayrıca Sur Belediyesine atanan kayyum beş tiyatro sanatçısını Zabıta...
"7. Uluslararası Malatya Film Festivali İptal Edildi"

“7. Uluslararası Malatya Film Festivali İptal Edildi”

7. Uluslararası Malatya Film Festivali, Malatya Valiliğinin verdiği karar ile iptal edildi.