V71_FilmMorAfis

13.Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali

http://www.filmmor.org/tr/festival

Vaka

Bu yıl 13’üncüsü gerçekleştirilen Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali’nde bir zabıta baskını yaşandı. Beyoğlu’ndaki Rampa Kafe’deki salonda film gösterimi sırasında zabıtalar, mekanın film gösterimi için ruhsatının olmadığı gerekçesiyle salonu bastı ve izleyicileri dışarı çıkarmak istedi. Festival koordinatörlerinin direnişi ile karşılaşan zabıtalar salonundaki izleyicilerin fotoğraflarını çekti.

Festival Koordinatörü Melek Özman, festivalin tüm izinlerinin Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından alındığını söyleyerek, “Zabıtalar mekanın film gösterimi için ruhsatı olmadığını ileri sürerek film gösterimini kesip salonu mühürlemek istedi. Yaklaşık bir saat kadar zabıtaya direndik, gerekirse gözaltına alın fakat festival gösterimini durdurmayacağız dedik” ifadelerini kullandı. Özman, belediyeyi ve ilişkileri olduğu milletvekillerini arayarak zabıtaları durduklarını belirtti. Zabıta baskını sırasında filmi gösterilen yönetmen Nassima Guessoum, baskın sırasında salonda olmadığını baskından sonra salona geldiğini dile getirerek “Kadınların direnmesiyle zabıtalar geri çekildi. Korktum ve zabıtaların her şeyi alacaklarını düşünerek filmimin kopyasını ve tüm gereçlerimi aldım” dedi.

Türkiye’nin özgür bir ülkeymiş gibi gözüktüğünü ama öyle olmadığını gördüğünü aktaran Guessoum, bugün Tunus’taki müze saldırısını kınayarak 19 kişinin hayatını kaybetmesinin kendisinde şok etkisi yarattığını söyledi.

Kaynak: “Beyoğlu’nda zabıta kadın filmleri festivalini bastı”, Seda Karatabanoğlu, İleri Haber, 18 Mart 2015

 

Medya

“Zabıta Baskını Festivale Yönelik Değildi”, Beyza Kural, Bianet, 19 Mart 2015

“Filmmor ekibi baskını anlattı”, Evrensel, 19 Mart 2015

“Kadın Filmleri Festivali’ne zabıta baskını”, Milliyet, 19 Mart 2015

“Beyoğlu zabıtası Filmmor Kadın Filmleri Festivali’ni bastı”, Hürriyet, 19 Mart 2015