V82_volkan-diyaroglu_1

Volkan Diyaroğlu

http://www.volkandiyaroglu.net/

 

Vaka

Sanatçı Volkan Diyaroğlu, İstanbul’daki Bozlu Art Project sanat galerisinin, bir çalışmasındaki “Kürtçe metne”, diğer çalışmasında “sünnet konusunun işlenmesine”, “kurumsal hassasiyetler” nedeniyle karşı çıktığını, bu nedenle, galeride mart ayında açılması planlanan kişisel sergisinin iptal edildiğini duyurdu.

Sosyal medyadan yaptığı açıklama Volkan Diyaroğlu şunları söyledi:

“Daha önce duyurmuş olduğum, 22 Mart-25 Nisan 2016 tarihleri arasında, İstanbul Bozlu Art Project’te gerçekleştireceğim kişisel sergi, 2015 yılında üretmiş olduğum Ey Temaşekar adlı resim ve 2015 Aralık ayında Brüksel’de gerçekleştirdiğim kişisel sergide de sergilemiş olduğum Give Birth. Cut off Milk. Castrate! adlı video işimin, eserlerden ilkinin Kürtçe yazı içermesi ve diğerinin sünnet konulu bir video çalışması olması nedeniyle, ‘iyi bir sergiyi gölgeleyebilecekleri ve bir kurum galeresinin bazı noktalarda hassas olması gerekliliği’ savı ile; galerinin bu eserleri sergilemeyi reddetmesi ve benim de bu eserleri sergiden çıkarmayı kabullenmemem sonucunda karşılıklı mutabakat sonucu iptal edilmiştir.”

Bozlu Art Project’ten, söz konusu serginin küratörü Oğuz Erten ise meselenin Volkan Diyaroğlu’nun aktardığı gibi olmadığını, “genel olarak sergiyi beğenmedikleri için iptal edildiğini” söyledi.

Oğuz Erten, propoganda içermediği sürece Kürtçe metne, estetik değeri olduğu sürece sünnet konusunun işlenmesine karşı bir tavırlarının olmadığını vurgulayarak şunları söyledi:

“Küratörlü bir sergide seçim yapma hakkı küratördedir, şu eser olsun, bu eser olması demesi de doğaldır. Volkan’la geçen yıl sergi yapmaya karar verdik, ancak ben işlerini iki hafta önce gördüm ve böyle bir sergide küratör olmak istemedim. Volkan da sergi konusunda arzu içinde değildi, karşılıklı anlaşmayla sergiyi iptal ettik. Mesele, özellikle bazı eserlerin değil, serginin bütününün sergilenmeye uygun görülmemesi.”

Kaynak: “Bozlu Arf Project’te sansür iddiası: Kürtçe metin ve sünnet içeriğine ‘kurumsal’ hassasiyet”, Kültür Servisi.com, 16 Şubat 2016