basin5

İstanbul Şehir Tiyatroları

Vaka

15 Temmuz darbe girişimi sonrası başlatılan soruşturma kapsamında, İstanbul Şehir Tiyatroları’nda, 17 oyuncu, 1 koreograf, 1 müzisyen, 1 dramaturg olmak üzere 20 sözleşmeli tiyatrocunun işine 1 Ağustos 2016 tarihinde son verildi.

GEREKÇEYE “PERFORMANS DÜŞÜKLÜĞÜ” DENDİ

İstanbul Şehir Tiyatrosu’nda çalışan ve taşeron firma tarafından aranarak “performans düşüklüğü” gerekçesiyle işlerine son verilen 20 sanatçı 11 Ağustos’ta yaptıkları açıklamada, “Performansımızın kim tarafından, hangi kriterlerle değerlendirildiğine dair bir yanıt alamadığımız gibi; işten çıkarılış gerekçemize dair resmi bir açıklamaya da ulaşamadık” dediler.  Sanatçılar sosyal medya hesaplarından yayınlanan bildiri ile bu karara tepki göstererek en kısa sürede bu hatanın düzeltilmesini talep ettiler. Oyuncular Sendikası’nın Twitter hesabında 11 Ağustos 2016 tarihinde, “Haksız yere işten çıkarılan 20 üyemiz için işe iade davası açmaya hazırlanıyoruz” açıklaması yapıldı.14 20 sanatçıya, Şehir Tiyatrosu’nda oyun yöneten 29 yönetmenden sosyal medya aracılığıyla yayınlanan bildiri ile destek geldi. 15 Ağustos 2016’da İstanbul Şehir Tiyatrosu Sanatçıları Derneği’nin (İSTİŞAN) Twitter hesabından paylaşılan açıklamada, “Görevine son verilen 20 sanatçı arkadaşımızın mesleki yeterlilik ve performanslarına, meslek ahlakı ve liyakatlarına tanık ve kefiliz” denildi.

20 SANATÇIDAN 11′İ GERİ ALINDI

İstanbul Şehir Tiyatroları’nda işten atılan 20 sanatçıdan 11′i işlerine iade edildi. Şehir tiyatroları yönetimiyle yaptıkları görüşme sırasında işe geri alındıklarını öğrenen sanatçılar, yetkililerden ‘İşe iade için bize teslim edilen listede sadece sizler varsınız. Kalanlarla ilgili bilgimiz yok’ yanıtını aldı. Sanatçılar, işten çıkarılan herkesin işe iadesinde ısrarcı olduklarını ifade etti.

RAGIP YAVUZ MEMURİYETTEN ÇIKARILDI

Ragıp Yavuz, sosyal medyadaki paylaşımlarıyla, Şehir Tiyatroları’nı “siyasi ve ideolojik çekişme ve çatışmaların odağı haline getirmek” suçlamasıyla memuriyetten çıkarıldı.  Sosyal medya üzerinden “Hukukuna inandığım bir Türkiye’de bu hukuksal süreç muhtemelen Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne kadar uzayacaktır. 42 yıldır sahnedeyim ve selam verirken bir kez bile yüzüm kızarmadı! Çünkü ne kendimi, ne ekibimi, ne de seyirciyi kandırmadım ve kimse de beni kandırmayı başaramadı!” açıklamasında bulundu.

Kaynak: “Şehir Tiyatroları’nda işten çıkarılan 20 sanatçıdan 11′i işe geri alındı”, Cumhuriyet, 3 Eylül 2016

Medya

“Perdenin ne zaman kapanacağına yönetmen karar verir…”, Serdar Nazım Yüce, 19 Eylül 2016

“Yönetmen Ragıp Yavuz, Şehir Tiyatroları’ndan ihraç edildi”, Sendika, 11 Eylül 2016

“Şehir Tiyatroları’nda taşeron olmak ya da olmamak”, Evrensel, 14 Ağustos 2016