Rosan Bosch ve Rune Fjord (Bosch&Fjord), Free Zone Istanbul

“Danimarka’da yaşayan mimar/tasarımcı ikili Bosch & Fjord, performatif güncel sanat projeleri Free Zone İstanbul (Serbest Bölge İstanbul) ile trafik levhaları gibi gündelik hayatın koreografisini dikte eden işaretleri dönüştürerek kent mekânını farklı kullanımlara açıyor; kamusal alan ile özel alan arasındaki geçişken sınırları araştırıyorlar. Göteburg ve Budapeşte’den sonra İstanbul’a uyarlanan bu proje aynı zamanda uygulamalı ve espirili bir sosyolojik araştırma niteliğinde”.

http://www.rosanbosch.dk

http://www.bosch-fjord.com


Vaka

4. İDANS Uluslararası Çağdaş Dans ve Performans Festivali kapsamında Atatürk’ün resminin yer aldığı hava meydanlarındaki “ibadet bölgesi”ne gönderme yapan bir objenin yer aldığı sergi CHP Gençlik Kolları üyesi olduklarını iddia eden bir grup tarafından saldırıya uğradı.

“Bimeras Kültür Vakfı tarafından dördüncü kez düzenlenen iDANS Uluslararası Çağdaş Dans ve Performans Festivali kapsamında Üsküdar, Beşiktaş ve Kadıköy meydanları için planlanan Free Zone Istanbul (Serbest Bölge İstanbul) sergisi daha yerleştirme aşamasındayken Beşiktaş Meydanı’nda saldırıya uğradı. CHP Gençlik Kolları üyesi olduklarını iddia eden grup sergide beğenmedikleri objeyi devirerek parçaladılar. Uluslararası üne sahip tasarımcılar Rosan Bosch ve Rune Fjord’un İstanbul için tasarladıkları sergi alışılmış işaretleri dönüştürerek kent mekanlarındaki bazı alışkanlıklara ve kurallara mizahi bir bakış getirmektedir. Sergi böylece özel alan ile kamusal alan arasındaki sınırları incelerken, paylaştığımız ortak alanlarda birbirimizle konuşup tartışabileceğimiz yeni bölgeler yaratmayı hedeflemekteydi. Sergideki 25 farklı objeden birisinde hava meydanlarındaki “ibadet bölgesi” işaretine gönderme yapılıyor ve üç büyük dinin simgelerinin yanında Atatürk’ün resmi yer alıyordu. Atatürk’ün bazı kesimler tarafından bir din gibi algılanıp algılanmadığını tartışmaya açan eser Beşiktaş meydanında bulunan bir grubun tepkisini çekti. Başlayan tartışmada Beşiktaş Belediyesi’ne ait bir otobüsten inen bir grubun katılmasıyla sinirler gerildi. Bu arada tartışma konusu olan eser devrilip yırtılarak parçalandı.”

Kaynak: Basın bildirisi, 16 Ekim 2010

 

Beşiktaş Sergi Saldırısı Sanıkları Özür Diledi, Mahkeme Sonuçlandı                                                                                         

iDANS Uluslararası Çağdaş Dans ve Performans Festivali kapsamında 2010 yılında Ekim ayında düzenlenen “Free Zone” sergisine saldırıyla ilgili İstanbul 5. Asli Ceza Mahkemesinde görülen  davanın ikinci duruşması öncesinde sanıkların tümü yazılı bir açıklamayla özür dilediler. Bunun üzerine iDANS Festivali’ni düzenleyen Bimeras şikayetini geri alarak davanın düşmesini sağladı.

“Demokrasi Kültürüne Saldırı”

Olaydan büyük üzüntü duyduklarını belirten sanıklar yazılı açıklamalarında “Bu saldırı, düşünce ve ifade özgürlüğünü hiçe sayan, kendileri gibi düşünmeyenlere karşı şiddet yoluyla ayrımcılık yapmayı içeren ve sonuç olarak Türkiye’de demokrasi kültürünün yerleşmesine engel bir nitelik taşımaktadır. Olaya adımızın karışmış olmasından dolayı özür diliyoruz” ifadelerini kullandılar. Bimeras Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Silier, üzücü olayın tek tesellisinin sonuçta tüm toplumsal kesimlerin “sanata saldırının kabul edilemez oluşu ve düşünce özgürlüğünün kısıtlanamayacağı” konusunda görüş birliğine varmaları olduğunu belirtti. Saldırıya CHP Gençlik Kolları üyesi bazı kişilerin karıştığının ortaya çıkması üzerine CHP İstanbul İl Başkanı, iDANS’ı ve serginin sanatçılarını telefonla arayarak özür dilemişti.

iDANS’ın 2010 Ekim ayında düzenlenen dördüncüsünde, uluslararası üne sahip tasarımcıların da katkılarıyla Beşiktaş, Üsküdar ve Kadıköy meydanlarında düzenlenen sergi alışılmış işaretleri dönüştürerek kent mekanlarındaki bazı alışkanlıklara ve kurallara mizahi bir bakış getirmekteydi. Sergi böylece özel alan ile kamusal alan arasındaki sınırları incelerken, paylaştığımız ortak alanlarda birbirimizle konuşup tartışabileceğimiz yeni bölgeler yaratmayı hedeflemekteydi. Sergideki objelerden, Atatürkçülüğün bazı kesimler tarafından bir din gibi algılanıp algılanmadığını tartışmaya açan bir obje Beşiktaş meydanında sergi kurulurken saldırıya uğrayarak parçalanmıştı. Bu saldırı ve kamusal alanda sanatsal etkinliklerinin zorluklarına rağmen 2011 Ekim ayında da iDANS Festivali çeşitli kent meydanlarında sergi ve gösterilerine devam etmişti.

Kaynak: İDANS Basın Bülteni, 09 Şubat 2012

 

Ekler

Bimeras Kültür Vakfı Basın Açıklaması, 16 Ekim 2010

Besiktaş saldırısının yıldönümünde ilk duruşma ve iDANS yine Beşiktaş Meydanı’nda!

 

Medya

“Tabeladaki Atatürk çıktı, saldırının fotoğrafı girdi”, Hürriyet, 19 Ekim 2010

“Sanata saldırı hoşgörülemez”, Cumhuriyet, 19 Ekim 2010

“ ‘Diyaloğa’ tahammül yok”, Radikal, 18 Ekim 2010

“Atatürk dini konu gibi”, Taraf_2, 18 Ekim 2010

“Tabelaya tepki çok hızlı oldu”, Zaman, 18 Ekim 2010