Aynur Doğan

 

Vaka

İKSV’nin düzenlediği 18. İstanbul Caz Festivali kapsamında Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Tiyatrosu’nda sahne alan Aynur Doğan, Kürtçe şarkı söylemeye başladığı sırada dinleyicilerin yuhalamasına maruz kaldı. Dinleyicilerin kendisini yuhalaması ve sahneye yabancı cisimler atması üzerine Doğan, konserini yarıda kesti.

Buika, La Shica ve Sandra Carrasco’nun yer aldığı “Suyun Kadınları-Mujeres de Agua” adlı konserde Aynur Doğan da Kürtçe şarkılar söyleyecekti.

bianet’e konuşan konserdeki dinleyicilerden biri,  Aynur’u ikinci şarkısını söylerken bir grubun yuhalamaya başladığını ve grubun bir yandan “Türkçe söyle” bir yandan “şehitler ölmez” sloganları atarak sahneye pet şişe attığını belirtti. Birkaç grubun da İstiklal Marşı söylemeye başladığını ekledi.

Bir başka dinleyici, İspanyolca bir parçadan sonra Aynur’un Kürtçe bir parça okumaya başladığını, sözlerin Kürtçe olduğunun önce anlaşılmadığını, anlaşılmasıyla birlikte bazı dinleyicilerin yerlerinden kalkıp mekandan ayrılmaya başladığını, ardından yuhalamanın başladığını söyledi.

Dinleyici, yuhalamaya dinleyici kitlesinin büyük bir bölümünü katıldığını, yuhalayanlar arasında her yaştan çiftlerin de bulunduğunu, Aynur’un atmosferi değiştirmek için hızlı bir parçaya geçtiğini ve bu sırada kendisini destekleyenlerin alkışla tempo tuttuğunu ama yuhalamanın durmadığını anlattı.

Aynur üçüncü şarkısını söyleyemeden sahneden inmek zorunda kaldı. Bir grup da sanatçıya destek vermek için “Aynur” diye bağırdı. Konserin sonunda diğer sanatçılarla tekrar sahneye çıkan Aynur’u birçok dinleyici ayağa kalkarak alkışlarla destekledi ve “yaşasın halkların kardeşliği” sloganı attı.

Hürriyet.com.tr’ye konuşan Aynur, kendisini yuhalayanları affettiğini ama en önemlisinin “bir konseri yan yanyana izleyememek” olduğunu söyledi. “Beni yuhlamaları belki o kadar önemli değil. Ama sahneye çıkan bir sanatçıya her ne gerekçe olursa olsun pet şişe, minder atılmasını kabul edemiyorum. Ama burada üzerinde düşünülmesi gereken en önemli konu ‘yan yana oturup bir konser izleyememek’. Bu Türkiye adına çok hüzün verici…Ortamı gerdiği iddia edilen ‘Türkçe türkü söyle. 13 şehidin daha kanı kurumadı’ sözlerine duymadım. Bu konserin yapılacağı ve bir çok dilde şarkılar söyleneceği aylar öncesinden belliydi. Yapılanları bir provakasyon olarak algıladım. Konsere gelen diğer insanların da tadı kaçtı. Her ne yaşamış olursak olalım biz sanatın kardeşlik olduğu göstermeye devam edeceğiz. Ben beni yuhalayanları affediyorum…”

Yazılı açıklama yapan İKSV, konserinde yapilan protestolarin son derece üzücü olduğunu söyledi  ve ekledi:

“Sanat ve kültürün birleştirici rolünün unutulmaması gerektiğini, sanatın dilinin evrensel olduğunu hatırlatmak isteriz.”

Kaynak: “Aynur konserini bitiremedi”, Bianet, 15 Temmuz 2011

 

Arşiv

İKSV Caz Festivali Programı

“IKSV Istanbul Caz Festivali’nde Aynur Doğan’a yapılan saldırı ve engelleme ile ilgili BGST açıklaması”, BGST, 18 Temmuz 2011

 

Medya

“O Gün Harbiye’de Neler Yaşandı?”, Söz Sende, Görgün Taner anlatıyor, Habertürk, 18 Temmuz 2011

“Ben beni yuhalayanları affediyorum”, Hürriyet, 16 Temmuz 2011

“Caz Festivali’nde Kürtçe şarkı söyleyen Aynur yuhalandı”, Radikal, 16 Temmuz 2011

Daha fazlası için tıklayınız.