Mizgin Müjde Arslan

Vaka

KCK operasyonu kapsamında gözaltına alınan Mizgin Müjde Arslan’ın Kültür Bakanlığı destekli filmi ‘Kayıp Mezar’ı ilk izleyen savcı oldu

KCK’ya yönelik operasyonda gözaltına alınan yönetmen Mizgin Müjde Arslan’ın çektiği ‘Kayıp Mezar’ filmini ilk izleyen soruşturma savcısı oldu.

Pazartesi günü KCK’nın ‘kadın kollarına’ yönelik olduğu iddia edilen operasyonda gözaltına alınan Mizgin Müjde Aslan ve görüntü yönetmeni Özay Şahin, emniyetteki sorgularının ardından tarafından serbest bırakıldı. Savcılığa sunulan deliller arasında Aslan ve Şahin’in çektikleri ‘Kayıp Mezar’ filmi de vardı. Aslan ve film ekibi, senaryo gereği Mahmur’a gitmişlerdi. Bu yolculuk nedeniyle gözaltına alınan Aslan’ın Mahmur’a ziyaretlerinin çekim amaçlı olduğunun ispatı için, önceki gün filmin ‘kaba kurgu’ hali soruşturmayı yürüten savcıya sunuldu.

Mizgin Müjde Aslan’ın kendi hayat hikâyesinden yola çıkarak çektiği ‘Kayıp Mezar’, 31 Mart’ta başlayacak İstanbul Film Festivali’ne yetiştirilmeye çalışılıyordu. Kurgu aşamasında olan ve Kültür Bakanlığı’ndan da ‘senaryo geliştirme’ desteği alan film, Aslan’ın hiç tanımadığı babasının izini sürme öyküsünü anlatıyor.

1981 doğumlu olan Mizgin Müjde Arslan’ın babası 1982 yılında PKK’ya katılmak üzere evden ayrılıyor. Bir süre sonra babasının ölüm haberi geliyor. Arslan, aradan yıllar geçtikten sonra babasının izini süren uzun metraj bir film yapma kararı alıyor. Bu projeyle bakanlığa başvuran Arslan’a 2010 yılında 10 bin lira ‘senaryo geliştirme’ desteği çıkıyor. Bu senaryoyu yazıp bakanlığa teslim eden Arslan, daha sonra projeyi belgesel olarak çekmeye karar veriyor.

Film ekibi çekim yapmak için Arslan’ın babasının mezarının bulunduğu Mahmur’a gidiyor. Savcının bu ziyaretin sebebinin çekim olduğuna ikna olmaması üzerine, filmin yapımcıları kaba kurgudaki filmin bir kopyasını önceki gün savcılığa teslim ettiler.

Bir dönem Dicle Haber Ajansı’nda sinema muhabirliği ve Gündem gazetesinden kültür sanat editörlüğü yapan Müjde Arslan, daha sonra Agora Yayınları’ndan çıkan ‘Rejisör: Atıf Yılmaz’, ‘Kürt Sineması: Yurtsuzluk, Sınır ve Ölüm’ ve ‘Yeşim Ustaoğlu: Su, Ölüm ve Yolculuk’ kitaplarının editörlüğünü üstlenmişti. ‘Son Oyun’ isimli kısa filmiyle ulusal ve uluslararası yarışmalarda birçok ödül kazanan Arslan, ‘Nora’ ve ‘İkinci Adres’ filmlerinin ardından ‘Ölüm Elbisesi: Kumalık’ isimli bir belgesele imza atmıştı. Arslan, Bahçeşehir Üniversitesi’nde Sinema ve Medya Çalışmaları Bölümü’nde doktora eğitimini sürdürüyor.

Oyuncu, görüntü yönetmeni, kurgucu ve yönetmen olarak sinemayla uğraşan Özay Şahin ise ilk uzun metraj belgeseli ‘Can Baz’la pek çok uluslararası festivalde yer aldı. Şahin, Mizgin Müjde Arslan’ın son filmi ‘Kayıp Mezar’ın görüntü yönetmeniydi.

Kaynak: Radikal Gazetesi, 17 Şubat 2012

 

Medya

“Kayip Mezar (la tombe perdue) a fait de sa réalisatrice, Mizgin Mujde Arslan, une suspecte kurde de plus.. “, Yollarblog, 20 Şubat 2012

“KCK sinemacılara sıçradı”, Gerçek Gündem, 17 Şubat 2012

“Mizgin Arslan ve Mehmet Özer serbest bırakıldı”,  Birgün, 17 Şubat 2012

“Director suspected of KCK probe released”, Şeyda Aydemir, Daily News, 18 Şubat 2012

“Sinemacılardan KCK Tepkisi”, Oda Tv, 16 Şubat 2012 

“KCK operasyonları kaygı verici!”, Diyarhaber, 16 Şubat 2012

“71 kişi serbest, 14 kişi tutuklanma talebiyle mahkemede”, Evrensel, 16 Şubat 2012

“Mizgin Mujde Arslan and Ozay Sahin have been detained on Monday, February 13th” Mavi Boncuk Cinema Turkish Newsletter, 15 Şubat 2012

“Mizgin Müjde Arslan’a özgürlük!”, BirGün, 15 Şubat 2012

“Artists in Custody”, Bianet, 15 Şubat 2012

“Girtinên ku her diçe civakê bêhizûr û sor dike şermezar dikin”, Kurdinfo, 15 Şubat 2012

“Mizgin Müjde Arslan hangi suçları işlemiş olabilir”, Evrensel, 15 Şubat 2012   

“Türkali: ‘Film Çektiği İçin mi Gözaltında?’” Işıl Cinmen, Bianet, 14 Şubat 2012

“Kurdish woman activist arrested in Turkey”, Kurd Net, 14 Şubat 2012