V72_OzgurKadinHeykeli

Minço Minev, Özgür Kadın Heykeli

Vaka

Edirne İslam Gençliği isimli bir grup Bulgar heykeltıraşa ait Özgür Kadın Heykeli’ni sapkın ve ahlaksız ilan ederek kaldırılmasını talep etti.

Edirne’de Bulgar heykeltıraş Minço Minev’in yaptığı Özgür Kadın Heykeli’ni “sapkın ve ahlaksız bir zihniyetin hezeyanı” olarak değerlendiren İslam Gençliği’ne bağlı bir grup, heykelin kaldırılması için eylem gerçekleştirdi.

Edirne İslam Gençliği isimli grup adına açıklama yapan Leyla Şeflek: “Sapkın ve ahlaksız bir zihniyetin hezeyanı olarak değerlendirdiğimiz bu heykelin hala bu topraklarda ayakta kalabiliyor olması kabul edilebilir değildir. Zira bu topraklar, bacısının örtüsüne el uzatan düşmana haddini bildiren Sütçü İmam’ın topraklarıdır. Bu topraklar sırf örtü uğruna Maraş’ta siper olmuş, Erzurum’da düşman sürmüştür” dedi.

Edirne’nin duyarlı insanlarının bu heykeli kendilerine hakaret olarak kabul ettiklerini iddia eden Şeflek, heykelin bir an önce kaldırılmasını istedi.

Basın açıklaması okunduğu sırada, orada bulunan bir kadın gruba “Hangi çağda yaşıyorsunuz?” diyerek tepki gösterdi. Polis tarafından eylem alanından uzaklaştırılan kadına İslamcı gruptan bir kişi “Siz zaten bataklığa batmışsınız!” dedi. Edirne İslam Gençliği Başkanı Habil Mert ise; “Bir Bulgar’ın yaptığı bu heykel Türk kadınını temsil edemez, bu heykel hakarettir!” dedi.

Kaynak: “Özgür Kadın Heykeli ‘sapkın ve ahlaksız’ ilan edildi”, sendika.org, 12 Mart 2015

 

Medya

“Gericiler heykeli ‘ucube’ ilan etti: ‘Özgür Kadın Heykeli sapkın ve ahlaksız zihniyetin ürünüdür’”, Sol Haber, 12 Mart 2015

“Kadından ‘Özgür Kadın Heykeli’ne Protesto”, Edirne Star, 13 Mart 2015

“Özgür Kadın Heykeli neden protesto edildi?”, Selim Bekar, Hür Gazete, 14 Mart 2015

“İnat Heykeli”, Rahmi Yolcu, Milli Gazete, 16 Mart 2015

“Heykel Tartışması”, Edirne Star, 17 Mart 2015

“‘Sapkın ve ahlaksız’ ilan edilen Özgür Kadın Heykeli’ne kadınlar sahip çıktı”, sendika.org, 14 Mart 2015

“‘Özgür Kadın Heykeli’ne kadınlar sahip çıktı: Sapkın olan heykel değil, tahrik olan gericilerdir”, Birgün, 14 Mart 2015