Kazım Öz, Fotoğraf

Bir savaşın karşıt saflarına giden iki gencin tesadüfen çakışan öykülerinin filmidir Fotoğraf. İkisi de aynı otobüsle, yan yana koltuklarda ve gidiş nedenlerini birbirinden gizleyerek yol alırlar. Aralarında yolculuklara özgü bir tanışma, bir sıcaklık gelişir. Paylaşılan yol, sigara ve sıkıntıdan kalan bir iz, yoğun savaşın cephesinde, dostluğun düşmanlığa dönüştüğü fotoğrafın üstünde bir ezgi olarak devam eder. Donuk bir kare haline gelen o an, vücuda yayılan bir virüs gibi iletişim yollarından, büyük bünyeye yayılmaya başlar. Fotoğraf, dostluk olasılığı, militarizm, kirli savaş gerçekliği ve gözlerden uzak yaşanan acıların topluma bırakacağı silinmez lekeler üzerine tartışmak isteyen bir film.

http://mezopotamyasinema.com/

Vaka

24 Haziran 2010 tarihinde yayınlanan basın bültenine göre, Polonya’da 22 Temmuz-2 Ağustos 2010 tarihleri arasında 10.su gerçekleşen Yeni Ufuk Film Festivali’nin Türkiye sineması bölümüne seçilen Kazım Öz’ün “Fotoğraf” filmi Türkiye Kültür Bakanlığı tarafından sansürlendi.

Sansür olayı bültende şöyle aktarıldı:

“Yeni Ufuklar Film Festivali kapsamında bu yıl düzenlenen Türkiye’nin son 30 yılın en iyi filmleri seçkisine Kazım Öz’ün “Fotoğraf” ve “Son Mevsim Şavaklar” filmleri de seçildi. Ancak filmler festivale davet edildikten kısa bir süre sonra festival yönetimi, filmin yapım şirketine festivalin sponsorlarından biri olan Türkiye Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı’nın “Bu filmi gösterirseniz tüm desteğimiz çekeriz,” uyarısı üzerine filmi programdan çıkardıklarını bildirdi. Festival yönetimi, Kültür Bakanlığı’nın bu kararından vazgeçirmeye çalıştıklarını ancak başarılı olamadıklarını da ifade etti. Festival yönetimi yaptığı açıklamada son dönem politik filmlerden Yeşim Ustaoğlu’nun “Güneşe Yolculuk” ve Hüseyin Karabey’in “Gitmek” filmlerinin de gösterileceğini ve onlara dair bir sansür olmadığını da ifadelerine eklediler.

Anti-Militarist Filme Sansür Darbesi

Kazım Öz’ün yönetmenliğini yaptığı Mezopotamya Sinema Kolektifi’nin yapımını üstlendiği film, biri Türk diğeri Kürt iki gencin savaşa aynı otobüste yan yana gidişinin hikâyesini anlatıyor. Milona Film Festivali’nde En İyi Film, Trieste Film Festivali En İyi Film, Valencia Genç Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü, 12. Orhan Arıburnu Ödüllerinde Jüri Özel Ödülü alan film, yurtdışında birçok festivalde gösterildi. Anti-militarist bir mesaj üzerine kurulu filmde, kirli savaş gerçekliği tartışılıyor.

Kazım Öz’ün 14 Mayıs’tan beri vizyonda olan “Son Mevsim Şavaklar” filmi Kültür Bakanlığı’ndan post-prodüksiyon desteği almıştı”.

Kaynak: Basın bülteni, 24 Haziran 2010

Yakında

Kazım Öz ile görüşme

 

Medya

“Sansür ve “Fotoğraf” Meselesi”, Birgün, 01 Ağustos 2010