Vajina Monologları isminin ahlak kurallarına aykırı olduğunu savunan Kadıköy Kaymakamı, Halk Eğitim Merkezi’nde sahnelenmesine izin vermedi. Yönetmen Almura Merter, ”Ben de ‘kaymakam’ kelimesini heceleyerek, ahlaka aykırı bulduğumu söylerim o zaman” dedi

 

 

Vaka

Bir süredir sahnelenen ve seyircinin ilgisini çeken Vajina Monologları adlı oyun yeni bir tartışma başlattı. Oyunun isminin genel ahlak kurallarına aykırı olduğunu savunan Kadıköy Kaymakamı Yüksel Peker, Vajina Monologları’nın Kadıköy Halk Eğitim Merkezi’nde sahnelenmesine izin vermedi. Yönetmen Almula Merter ise hukuksal yollardan hakkını arayacağını söyledi.

Kadıköy Kaymakamı Yüksel Peker, Kadıköy Halk Eğitim Merkezi’nde sergilenmesi için izin istenen ”Vajina Monologları” adlı tiyatro oyununun isminin genel ahlak kurallarına aykırı olduğunu ve bu nedenle resmi bir kurumda sergilenmesinin mümkün olmadığını söyledi.

Peker:”Oyunun ismini Türkçe’ye çevirmekten utanç duyuyorum. Milli Eğitim Bakanlığı’na ait bir okulda, genel ahlak kurallarına aykırı isim taşıyan bir oyunun sergilenmesi mümkün değil. Vajina kelimesinin ‘tıbbı bir terim’ olduğunu söylüyorlar. Bu bir tıp kongresi değil ki. Eğer tıp kongresi ise gelsinler yapsınlar. Ama bu para kazanmak amacıyla oynanan bir oyun. Kadıköy’de bir sürü salon var. Niye resmi kurumda, bir okulda oynamak için ısrar ediyorlar?” dedi.

İsteyen herkesin istediği kelimeyi kullanamadığını, basın ve televizyonda da ahlaka aykırı kelimelerin kullanılmasının söz konusu olmadığını vurgulayan Peker, ”Ben, ‘oyunun ismi değiştirilsin’ demedim. ‘Bu isimli eserin resmi bir kurumda, okulda sergilenemeyeceğini’ söyledim. Kadıköy’de başka bir salonda oynasınlar” diye konuştu.

Oyunun başka ülkelerde aynı isimle oynamasının konuyla ilgisi olmadığını belirten Peker, kendisinin Türk toplum yapısı ve ahlak kuralları içinde davrandığını belirtti.

Peker, oyunu sahneye koyan Almula Merter’in, oyunun Kadıköy Halk Eğitim Merkezi’nde sahnelenmesine izin vermemesi halinde ”bu konuyu basına sızdıracağı” ve ”kendisini dünyaya reklam edeceği” yolunda ”tehditler savurduğunu” da söyledi.

MERTER HUKUKİ YOLLARA BAŞVURUYOR

”Vajina Monologları” adlı tiyatro oyununun yönetmeni Almula Merter, Kadıköy Kaymakamı Yüksel Peker’in oyunun Kadıköy Halk Eğitim Merkezi’nde oynanmasına izin vermemesine ilişkin, ”Bu durumda ben de hukuki makamlara başvuracağım” dedi.

Almula Merter, Kadıköy Kaymakamı Peker’e gerekli izni vermediği gerekçesiyle tepki gösterdi. Merter, ”Bu tıbbi bir terim. ‘Vajina kelimesi genel ahlak kurallarına nasıl aykırılık teşkil ediyor?’ Ben de onu soruyorum kendisine. Bu bütün dünyada aynı isimle oynanıyor ve şimdiye kadar hiçbir yerde sorun olmadı. İnsanın fikrinden başka şeyler geçerse bu kelimeyi ahlaka aykırı anlayabilir. Ben de ‘kaymakam’ kelimesini heceleyerek, ahlaka aykırı bulduğumu söylerim o zaman” diye konuştu.

Kadıköy Halk Eğitim Merkezi’ndeki gösterimin hemen hemen bütün biletlerinin satıldığını dile getiren Merter, şunları söyledi: ”Bu durumda ben de hukuki makamlara başvuracağım. Bu oyunun oynanmasında ahlaka aykırı birşey yok. Bugün AB’ye girmeye çalışan bir ülke böyle bir oyuna nasıl tepki gösterebilir? Sadece Halk Eğitim Merkezi’nde değil, liselerde, ortaokullarda gösterilmesi gerekiyor. Çünkü eğitici bir oyun.

Ben oyunu İstanbul’un her yanında sahneliyorum. Kadıköy seyircisine de hitap etmek istedim. Benim bu nedenle bir kaybım olmaz, Kadıköy seyircisi de gelir Yayla Kültür Merkezi’nde izler. Ama kaymakam çağdaşlıktan çok şey kaybetmiş sayılır.”

Kaynak: Sanathaber, 18 Şubat 2003

 

Medya 

“Görevlilerin yaptığına bakın”, Dinçer Sezgin, Radikal, 01 Mart 2003

“Kadıköy’de kapalı sahne İzmir’de kapalı gişe”, Hürriyet, 26 Şubat 2003

“AB’ye girmeye çalışırken oyun yasaklamak komik”, Sema Denker, Hürriyet, 22 Şubat 2003

“Vajina savaşları”, Hızır Tüzel, Radikal, 22 Şubat 2003

“Dünyaya geldiği organdan niye utanıyor”, Mine Şenocaklı, Vatan, 21 Şubat 2003

“Kaymakamın ‘vajina’ utancı”, Adnan Ekinci, Radikal, 21 Şubat 2003 

“Vajina Monologları sokağa dökecek”, Milliyet, 21 Şubat 2003

“Vajina Monologları’nda şimdi de afiş krizi”, Hürriyet, 20 Şubat 2003

“Vajina Monologları’na İzmir’de afiş engeli”, Hürriyet, 20 Şubat 2003

“Vajina Monologları kaymakamı kızdırdı”, Hürriyet, 19 Şubat 2003

“Ona öyle demezler…”, Murat Çelikkan, Radikal, 19 Şubat 2003

“Vajina diyalogları!”, Radikal, 19 Şubat 2003